30 Mayıs 2024 Perşembe 15:13:26


Dermatologların Sağlıklı & Parlak Saçları  Korumak ve Oluşan Hasarı Geri çevirmek

Dermatologların Sağlıklı & Parlak Saçları Korumak ve Oluşan Hasarı Geri çevirmek

 

Dermatologun hasarı tersine çevirmek ve sağlıklı, parlak saçları korumak için ipuçları

 

En son saç stilleri ve saç renkleri harika görünse de, dermatologlar birçok kadının saçlarını sert kimyasallara ve saça zarar verebilecek ısıtılmış şekillendirme cihazlarına maruz bıraktığı konusunda uyarıyorlar. Zamanla, parlak saçlar cansız görünebilir, kırılgan hale gelebilir ve saç sağlığını ve görünümünü iyileştirmek için tam bir saç bakım revizyonu gerektirebilir.

 

Bugün Amerikan Dermatoloji Akademisi'nin (Akademi) 69. Yıllık Toplantısı'nda konuşan dermatolog Zoe D. Draelos, MD, FAAD, Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi, Durham, NC'de danışman profesör, en yaygın saç hasarı kaynaklarını ve hasarı tersine çevirmek ve sağlıklı, parlak saçları korumak için ipuçlarını açıkladı.

 

Dr. Draelos, "Saçla ilgili en yaygın yanlış anlamalardan biri, aslında saçın canlı olmadığı ve yaralandıktan sonra kendini iyileştirmediği zaman, canlı olduğudur" dedi. "Bu nedenle, saçlar zarar gördükten sonra, kafa derisindeki yeni saç büyümesi dışında kendini iyileştiremez. Kadınların, saçları düzleştiren saç boyaları, permalar ve ürünler kullanmak gibi güzel görünmesi için saça yaptıkları şeylerin, sonunda saçın yapısına zarar vereceğini ve nihayetinde görünümünü etkileyeceğini anlamaları gerekir. "

 

Kimyasal Saç Hasarının Köküne Ulaşmak

 

Saç hasar gördüğünde, kütikülün dışındaki koruyucu lipit yağ tabakası, saçı parlak hale getirmekteki görevini yapamaz. Kimyasal hasar, işlenmiş saçlar doğal nemlendiricilerini kaybettiği için saç hasarının en yaygın nedenlerinden biridir. Sonuç, stilini korumayan ve saçın donuk görünümünü hesaba katan kurumuş, kıvırcık saçlardır.

 

Dr. Draelos, "Aşırı işlenmiş saçların etkilerine karşı koymak için birçok ürün geliştirilmiştir ve düzenli nemlendirme, gözle görülür saç hasarı belirtileri olan kadınlar için bir zorunluluktur" dedi.

 

Dr. Draelos, kimyasal hasarla mücadele için şu ipuçlarını verdi:

 

Kıvırcık saçların görünümünü iyileştirmek için düzenli olarak şartlandırma şampuanları ve saç kremleri kullanın. Kafa derisinden yağı çıkaran, saçları temizleyen, daha sonra durulama aşamasında saçları şartlandıran 2'si 1 arada şampuanlar da iyi seçimlerdir.

Şampuanlarda, saç kremlerinde, spreylerde ve kremlerde bulunan dimetikon içeren ürünleri arayın. Bu bileşenin statik elektriği azalttığı, parlaklığı arttırdığı ve yönetilebilirliği geliştirdiği gösterilmiştir.

Ellere birkaç damla ile uygulanan ve saçın uzunluğu boyunca ovalanan (ancak doğrudan kafa derisine uygulanmaması gereken) yeni tanıtılan saç serumlarını deneyin.

Saçınızı boyamayı bırakın ve bunun yerine saçın doğal saç rengini tercih edin.

Saçınızı boyamanız gerekiyorsa, "gölgede" kalın veya saçı doğal renginin üç renk tonunda boyayın. Saçları daha açık yerine daha koyu boyamak da genellikle daha iyidir.

 

Isı kullanıldığında, Saçların Biraz Dinlendirilmelidir.

 

Isı hasarı, kabarcık kılı olarak bilinen bir durum üreten başka bir yaygın saç hasarı kaynağıdır. Bu, saçı esnek hale getiren saçtaki suyun ısıtılması ve buhara dönüşmesiyle oluşur. Saç kabarcıkları daha sonra saç şaftında meydana gelir ve kütikül kaybı yaratır. Bu saç hasarının belirtileri arasında yanmış kokan saçlar, kıvırcık uçlar ve kolayca kırılan saçlar bulunur.

 

Dr. Draelos, "Dramatik sıcaklık değişiklikleri saçlar üzerinde zordur ve ısı bir anlamda saçları pişirebilir" dedi. "Saçları bir biftek parçası gibi düşünün – güzel, yumuşak ve esnek başlıyor. Ama pişirdiğinizde, biftek dokusunu değiştirir ve sertleşir. Benzer şekilde, saçlar zamanla ısıya maruz kaldığında dönüşür ve bu da kolayca kırılan kırılgan saçlara neden olur. Saçları çok fazla ısıdan korumak, sağlıklı saçları korumak için çok önemlidir. "

 

Isıdan zarar gören saçlar onarılamaz, çünkü etkilenen saçların kesilmesi ve sağlıklı saçlar olarak yeniden büyümesine izin verilmesi gerekir.

 

Dr. Draelos, ısı hasarlı saçlar için şu ipuçlarını verdi:

 

Mümkün olduğunda saçların hava ile kurumasını bekleyin.

Saç kurutma makinesi kullanırken, hemen en yüksek ısı ayarını kullanmayın. Önce en düşük ısı ayarında başlayın, ardından ısıyı kademeli olarak artırın.

Saçı seramik bir ütü ile düzleştirmek için, saçı doğrudan ısıdan korumak için cihaza nemli bir havlu koyun.

Saça doğrudan ısı miktarını kontrol etmek için sıcaklık kontrollü cihazlar arayın.

Saçları düzenli olarak nemlendirmek, ısı hasarlı saçların bir dereceye kadar ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır, ancak ısı hasarı kaynağını durdurmak çok önemlidir.

 

Saç Düzleştirmenin Bir Bedeli Var

 

Seramik yassı ütüler şık, düz saçlar arayan kadınlar arasında oldukça popüler olsa da, saçın doğal bağlarını düzleştirmek veya yeniden düzenlemek için ısı ile birlikte kimyasallar kullanan başka bir prosedür keratin saç düzleştirme olarak bilinir. Tipik olarak salonlarda gerçekleştirilen keratin saç düzleştirme, lye yerine gluteraldehit veya formeldahit kullanır  saç düzleştirme için de kullanılan ancak daha da zararlı olan daha güçlü bir bağ kırıcı düz hale getirmek için saçın taranmasıdır.. Haber kaynağı

img

Hakan

Tasarım tarzınızın sınırlarını belirler. Hadi Yeniden Tasarlayalım.

Yorumlar

img