30 Mayıs 2024 Perşembe 14:42:54


Diş Macununun Saçınıza Uygulanmasının Bir Faydası Var mıdır?

Diş Macununun Saçınıza Uygulanmasının Bir Faydası Var mıdır?

Saç bakımı için diş macunu kullanımı Saçınıza diş macunu koymanın çeşitli amaçlar için güvenli ve etkili olduğunu iddia eden birçok insan var. İstenmeyen vücut tüylerini çıkarmak, saçlarınızın büyümesine yardımcı olmak ve saçınızı boyamaya yardımcı olmak için diş macunu kullanmak iddialardan sadece birkaçıdır.

 

Ancak bunlardan bazıları aslında birbiriyle çelişiyor gibi görünüyor ve çoğu gerçek diş macunu bileşeninin mekanizmasıyla gerçekten uyuşmuyor. Diş macununun saçınıza veya saç derinize uygulandığında kanıtlanmış herhangi bir faydası olup olmadığını keşfetmek için bazı dedektiflik çalışmaları yaptık.

 

Diş macunu saçınıza ne yapar?

Diş macunu uyguladığınızda saç tellerinize ne olduğunu göstermek için herhangi bir tıbbi araştırma yapılmamıştır. Bir diş macunu formülünün bireysel bileşenleri, saçınızı nasıl etkileyebileceğine dair bazı göstergeler sağlayabilir, ancak her formül farklıdır.

 

Genel bir kural olarak, diş macunu saçınızın rengini ve büyümesini etkileyebilir, ancak mutlaka umduğunuz şekilde değil.

 

Diş macunu saçınızı daha hafif yapar mı?

Bazı diş macunu türleri, dişlerinizi hidrojen peroksit gibi aydınlatıcı bileşenlerle beyazlattığını iddia eder. Hidrojen peroksit dişlerinizin daha beyaz görünmesini sağlayabilir, bu da saçınızın daha hafif görünmesini sağlayabileceği anlamına gelir.

 

Ancak saçınızı hafifletmek için hidrojen peroksit diş macunu kullanmak muhtemelen o kadar da iyi bir fikir değildir. Birincisi, diş macununun saçınıza eşit şekilde uygulanması son derece zordur, çünkü bunun için yapılmamıştır. Vücudunuzdaki veya kafa derinizdeki saçları hafifletmek için diş macununu etkili bir şekilde kullanmak için denenmiş ve test edilmiş talimatlar yoktur.

 

Diş macunu saçınızı beyazlatabilir mi?

Evet, saç macununu saçınızda yeterince uzun süre bırakmak saçınızı ağartabilir, ancak bu denemeniz gerektiği anlamına gelmez. Beyazlatıcı diş macunu cildinizdeki ve vücudunuzdaki saçları "ağartabilir" veya hafifletebilse bile, sonuç biraz tahmin edilemez olacaktır. Saç köklerinizden herhangi birinde önemli bir süre diş macunu bırakırsanız, diş macunu saç telinizden nemi çekerek kuru ve kırılmaya eğilimli hale getirir. Ayrıca cildinize veya kafa derinize uygulanırsa saç folikülüne zarar verebilir.

 

Diş macununu saçınızın büyük bölümlerine uygulamak da çok uygun maliyetli değildir ve kuruduktan sonra diş macununu çıkarmak zor olabilir.

 

Diş macunu epilasyona yardımcı olur mu?

İnternette, diş macununun istenmeyen tüyleri, özellikle de vücut kıllarını çözmek için diğer bileşenlerle birleştirilebileceğini öne süren viral videolar görmüş olabilirsiniz. Bunun etkili ve güvenli bir epilasyon yöntemi olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur.

 

Saçları cildinizden çıkarma sürecinde, diş macununun tahrişe neden olması muhtemeldir. Diş macunu ayrıca alkol ve hidrojen peroksit içerir, her ikisi de cildinizi kurutur. Vücudunuzdaki tüyleri çıkarmanın daha nazik ve etkili yollarıyla, diş macunu kullanmak için yapılacak güçlü bir durum yoktur.

 

Diş macunu saç büyümesine yardımcı olabilir mi?

Birçok diş macunu türü nane yağı, ekstrakt veya tatlandırıcı içerir. Muhtemelen bu yüzden bazı insanlar kafa derinize diş macunu uygulamanın saç büyümesini teşvik edebileceğini düşünüyor.

 

Nane yağının saçları yeniden büyütmek için doğal bir ev ilacı olduğu doğrudur ve kafa derinize kan akışını uyarabilir. Saçların büyümesine yardımcı olmak için nane yağı ürünlerinin kullanımını destekleyen klinik çalışmalar bile var Güvenilir Kaynak.

 

Ancak bu, kafa derinize diş macunu sürmenin aynı etkiye sahip olacağı anlamına gelmez. Nane yağının saç büyümesini etkilemek için güçlü bir şekilde konsantre olması gerekir ve diş macunundaki diğer bileşenler diş macununuzdaki nane özlerini seyreltir. Bu nedenle, topikal olarak uygulanan diş macununun saç büyümesi için çalışması muhtemel değildir.

 

Diş macununun kafa deriniz veya yüz cildiniz için herhangi bir topikal faydası var mı?

Diş macunu, cilt bakım ürünleri ve akne ilaçları ile ortak bazı bileşenlere sahiptir. Kabartma tozu ve sodyum lauril sülfat, hem cilt bakımı hem de diş macunu formüllerinde kullanılan iki bileşendir. Tüm diş macunu formülleri, ağzınızı temizlemeyi desteklemek için triklosan Güvenilir Kaynak gibi antiseptik ve antibakteriyel bileşenlere de sahiptir. Bu nedenlerden dolayı, bazı insanlar sivilce kremi kullandığınız gibi lekelere ve sivilcelere cildinize biraz diş macunu uygulamanızı önerir.

 

Diş macunu muhtemelen bazı bakteriyel sivilceleri kurutabilir ve hatta iltihabı veya kızarıklığı azaltabilir. Ancak sivilce için önerilen bir tedavi değildir. Cildinizde diş macunu kullanmak öngörülemeyen sonuçlara sahip olabilir ve daha fazla kopmayı tetikleyebilir ve aşağıdakilere neden olabilir:

 

Tıkanmış gözenekler

Pullanma

Kuruluk

Kızarıklık

 

Cildinizdeki saç boyası lekesini gidermeye yardımcı olabilir mi?

Bazen bir DIY boya işi, kafa derinizde ve başınızın tepesinin etrafında koyu lekeler bırakabilir. Diş macunu, aydınlatıcı bileşenleri nedeniyle bu işaretleri gidermenin bir yolu olarak önerilmiştir. Yine, bu amaçla diş macunu kullanımını destekleyen tıbbi bir araştırma yoktur.

 

En muhtemel çıkış

Saçınızı diş macunu ile kaplamanın yan etkileri var mı?

 

Saçınızı diş macunu ile kaplamanın yan etkileri şunlardır:

Kırılgan, sert teller

Dokunuşa kuru hissettiren saçlar

Şekillendirmesi zor olan veya şekillendirirken yerinde kalmayacak saçlar

Saç kırılması

Sivilceli veya çizgili saç rengi

Kafa derisi tahrişi ve kafa derisi foliküliti

Kaşıntılı, pul pul dökülen kafa derisi (sebhoerric dermatit)

 

Saç etinizden diş macunu nasıl çıkarılır?

Saçınıza diş macunu uyguladıysanız, çıkarmakta zorluk çekebilirsiniz. Çoğu florürlü diş macunu, dişlerinizi kaplamak ve korumak için bazı kalıntılar bırakmak üzere tasarlanmıştır, bu nedenle diş macununun saçınızdan yıkanması biraz zor olabilir.

 

Diş macunundan etkilenen saçları çene tokası veya bobby pimi kullanarak saçınızın geri kalanından ayırın.

Diş macununun bir kısmını çıkarmak için geniş dişli bir tarak kullanarak saçınızı ılık suyla nazikçe durulayın.

Tellerinizi şampuanlayın ve durulamadan önce köpürtücüyü 1 ila 2 dakika bekletin. Yapışkan his azalmaya başlayana kadar durulamayı iki veya üç kez daha tekrarlayın.

Geniş dişli bir tarakla tekrar tarayın ve diş macunu kurumadan önce tarağı durulayın.

Paket

Bazı diş macunu formülleri, saçları hafifletmek, ağartmak veya çıkarmak için çalışabilecek bileşenlere sahiptir. Diş macunu da dağınıktır ve saçınızdan çıkması zor olabilir. Dişlerinizi ve diş etlerinizi temizlemenin yanı sıra herhangi bir şey için diş macunu kullanmak da istenmeyen yan etkilere neden olabilir ve klinik araştırmalarla desteklenmez. Haber Kaynağı

img

Hatice

Tasarım tarzınızın sınırlarını belirler. Hadi Yeniden Tasarlayalım.

Yorumlar

img