31 Mart 2023 Cuma 14:42:45


İnsan saçı ve köpek kürkü petrol sızıntılarıyla mücadelede gizli silah olabilir

İnsan saçı ve köpek kürkü petrol sızıntılarıyla mücadelede gizli silah olabilir

Yakında kara kaynaklı petrol sızıntılarını insan saçı ve köpek kürkü ile temizleyebiliriz.

 

Sydney Teknoloji Üniversitesi'nden (UTS) yapılan yeni bir araştırma, köpek bakıcılarından ve kuaförlerden toplanan kürk ve saç ürünlerinin, karadaki ham petrol sızıntılarını temizleme konusunda sentetik alternatifler kadar iyi olabileceğini buldu.

 

Ekip, sürdürülebilir prototipler olarak köpek kürkü ve insan saçından keçeli paspaslar yarattı. Yağı emme yeteneklerini ticari olarak temin edilebilen iki ürünle karşılaştırdılar: plastik bir kumaş (propilen) ve gevşek turba yosunu. Ham petrol daha sonra üç tür kara yüzeyinde bir petrol sızıntısını simüle etmek için kullanıldı: gözeneksiz sert yüzeyler, yarı gözenekli yüzeyler ve kum.

 

Daha ucuz, biyolojik olarak parçalanabilen seçeneklerin (köpek kürkü ve insan saçı) dökülmeleri temizlemede daha başarılı olduğu bulunmuştur. Bu, doğal kökenli malzemelerin karadaki petrol sızıntıları için ilk kez karşılaştırılması ve sonuçların gelecekte daha sürdürülebilir seçenekler için iyi bir işaret olduğunu gösteriyor. " Özellikle köpek kürkü, petrol sızıntısı temizliğinde şaşırtıcı derecede iyiydi ve insan saçı ve kürkünden keçelenmiş paspasların dökülmelerden uygulanması ve çıkarılması çok kolaydı, "diyor çalışmanın baş yazarı, UTS Çevre Bilimcisi Megan Murray.

"Bu, kamyonlardan, depolama tanklarından veya sızan petrol boru hatlarından dökülen petrole yanıt veren arazi yöneticileri için çok heyecan verici bir bulgu. Tüm bu arazi senaryoları, sürdürülebilir kökenli sorbentlerle etkili bir şekilde tedavi edilebilir" diye ekliyor.


 

Karada petrol sızıntıları meydana geldiğin de hem topluluklar hem de doğal çevre için uzun vadeli hasara neden olur. Yağdaki toksinler hem toprakları kirletir hem de yeraltı suyunu kirletme riski taşır, bu da etkilerin ilk felaketin çok ötesinde hissedildiği anlamına gelir.

 

Şu anda sentetik sorbent malzemeler çoğunlukla kaldırımlar, otoyollar ve beton alanlar gibi sert yüzeylere döküldüğü zaman yağı emmek için kullanılmaktadır. Bu malzemeler pahalı olsa da, önemli miktarda biyolojik olarak parçalanamayan plastik atık üretir. Her yıl üretilen ve çok azı geri dönüştürülen 8 milyon tonun üzerinde plastik atıkla, biyolojik olarak parçalanabilir alternatiflerin bulunması hayati önem taşımaktadır.

 

Bu gelecek için ne anlama geliyor?

Şu anda petrol sızıntılarını temizlemek için kullanılan ana biyolojik olarak parçalanabilen malzeme turba yosunudur. On yıldan biraz daha uzun bir süre önce, Norveç'teki araştırmacılar, maddenin karadaki ve sudaki petrolü temizlerken etkili bir araç olduğunu buldular.

 

Turba yosunu, karadaki ve sudaki yağı temizlemek için organik bir alternatif olarak tanıtılmıştır. Ancak, karadaki etkinlik eksikliğinin yanı sıra, turba yosunu hasadı ile ilgili ekosistemlere verilen zararla birlikte, Murray'in ekibi artık kullanımını önermiyor.

 

Murray, "Gevşek turba yosununun, köpek kürkü ve saç ürünlerine kıyasla karadaki petrol sızıntılarını temizlemede etkili olmadığını ve kumlu ortamlar için hiç yararlı olmadığını bulduk" diyor.

 

"Bu araştırmaya dayanarak, turba yosununun artık bu amaçla kullanılmamasını öneriyoruz. Turba yosununun sınırlı bir kaynak olduğu ve hasat edilmesinin sulak alan ekosistemlerinin bozulmasını gerektirdiği göz önüne alındığında, bunun çok önemli bir bulgu olduğunu düşünüyoruz." diye ekliyor.

 

Tipik olarak su ortamları için, petrol sızıntılarını temizlemek için polipropilen adı verilen plastik bir kumaş kullanılır. Bu yılın başlarında araştırmacılar, süngerleri anında, hidrofobik yağ mıknatıslarına dönüştürmek için yeni bir teknoloji geliştirdiler  sızıntıları anında temizlemek için mükemmel.

 

Ekibi, plastik kumaşların kıyı plajları gibi kumlu ortamlar için hala en iyisi olduğu sonucuna vardı, ancak bu araştırmanın başarısı, sürdürülebilir kökenli ve organik sorbentlerin daha fazla araştırılmasının planlandığı anlamına geliyor.

 

Kürk ve saç keçeli paspaslar, nehir kıyısı stabilizasyonu ve akan sulardan kirleticilerin uzaklaştırılması gibi diğer ekolojik koruma projeleri için de denenebilir. Haber Kaynağı

Yorumlar

img