17 Temmuz 2024 Çarşamba 09:51:50


İnsan saçından yapılmış kıyafetler alır mısın?

İnsan saçından yapılmış kıyafetler alır mısın?

Hayatımızı daha sürdürülebilir hale getirmenin pek çok yolu var. Plastiği azaltmaktan ve düzgün bir şekilde geri dönüştürmekten, et alımımızı azaltmaya ve daha fazla yürümeye ve bisiklete binmeye kadar.

 

Ancak hepsinden bu yeni eğilim muhtemelen en sıra dışı olanı. Hepimiz hızlı modanın zarar verdiğini biliyoruz, bu yüzden Amsterdam merkezli tasarımcı Zsofia Kollar, insan saçından kıyafetler yaparak tekstil endüstrisini tersine çevirmek istiyor.

 

Bunu yapmak için, 'hammaddelerini' toplamak için yerel kuaför salonlarını dolaşıyor.

 

Euronews Green'e konuşan Kollar, "Avrupa'da 72 milyon kg insan saçı atığı üretiliyor" dedi.

 

"Atık saçlar çöplüklerde sona eriyor, katı atık akışlarında büyük miktarlarda birikiyor ve drenaj sistemlerini boğuyor."


 

Bütün bunları öğrenmek, Kollar'ın soruna uygulanabilir bir çözüm düşünmesi için yeterli bir nedendi var ve bu yüzden İnsan Materyal Döngüsü'nü kurdu.

 

İnsan saçı kazak yapmak için iplik haline getiriliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İnsan saçı kazak yapmak için iplik haline getiriliyor. 

İnsan saçının malzeme olarak faydaları

"İnsan saçı dünya çapında mevcut bir malzemedir. Sadece belirli bir alanda satılabilen pamuk veya yün gibi değil, "diyor Kollar. Bu, yerel üretime ve yerel emeğe izin veriyor.

 

Yerel olarak giysi üreterek, havayı kirleten CO2 miktarı azalır, çünkü kumaşla dolu büyük kapların taşınması artık gerekli olmayacaktır. "Yerel üretim, yalnızca talep üzerine üretim yapmamıza izin veriyor" diye açıklıyor.

 

Paradoksu düşünün;  çok fazla insan saçını boşa harcıyoruz, ancak aynı zamanda kıyafetlerimize koyun veya alpaka kılı giymemiz normal. İnsan saçı, tıpkı hayvan kılı gibi bir keratin protein lifidir, ancak çevre dostudur, peki neden onu kullanmıyoruz?

 

Kollar şöyle açıklıyor: "Suyumuza giren kanı ve dışkıyı çıkarmak için hayvan kıllarının kimyasallarla muamele edilmesi gerekirken, insan saçı hemen hemen gitmeye hazır. Sadece buharda pişirilmesi gerekiyor." Hayvan kıllarının aksine, aynı zamanda zulüm içermez.

 

 

Kapalı döngü geri dönüşüm sistemi

Bir jumper prototipi şimdiye kadar Lahey'de tasarımcı Li Jiahao'nun örgü tasarımlarına dayanan Human Loop Material tarafından üretildi.

 

Saçlar Hollanda'da toplandığı için, prototip 'Hollanda Sarışını' olarak adlandırılıyor ve yüzde 100 geri dönüştürülmüş insan saçından oluşuyor. Ancak iplik şu anda İtalya'daki bir iplikhanede üretilmektedir.

 

Kollar, "Gelecekte, tüm malzemelerin yerel olarak üretilmesini planlıyorum" diyor. Planı, çok kısa olan toplanan saçların ipliği döndürmek için kullanılması ve daha sonra ayrıştığında bitkiler için azot sağladığı için doğal bir gübre olarak yeniden kullanılmasıdır.

 

Bu şekilde, tasarımcı Zsofia Kollar, üretimden arta kalan veya atık kalmaması anlamına gelen kapalı döngülü bir sistem yaratıyor. Haber Kaynağı

Video izlemek için

 

img

Hakan

Tasarım tarzınızın sınırlarını belirler. Hadi Yeniden Tasarlayalım.

Yorumlar

img