26 Eylül 2023 Salı 19:18:05


KEPEK NASIL GEÇER VE NASIL TEDBİR ALABİLİRİM?

KEPEK NASIL GEÇER VE NASIL TEDBİR ALABİLİRİM?

Kepeklenme hem sosyal hayatımızı olumsuz etkiler hem de moralimizin sürekli bozulmasına neden olur. Bu sorunla karşılaştığımızda veya karşılaşmadan önce alabileceğimiz tedbirleri aşağıda sıralamaya çalıştık.  

1. Saçlarını düzenli yıkamalısınız

Saç derisinde bulunan doğal yağlar, saçların için de saç derin için de faydalıdır. Ancak bu yağ saç derisinde gereğinden uzun süre bulunursa kepek oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle saçlarını arındırmak, kepek oluşumuna engel olmak için saçlarını düzenli olarak, haftada 3-4 kez yıkamanı öneririz.

 • Saçınızı sık sık yıkayın

Normalden daha fazla saç derisi yağı üretmenizden dolayı kepeklenmeniz fazlaysa, saç ve saç derinizi mümkün olduğunca temiz tutmak iyi bir fikirdir

 • Kepeğe Karşı Etkili Şampuanınızı düzenli olarak kullanın

Kepeğe Karşı Etkili Şampuan onu düzenli olarak kullanmanız durumunda etki gösterir. Aksi takdirde kepeğin geri gelmesi olasıdır.

 • Kepeğe karşı etkili bir saç bakım kremi kullanın

Kozmetik saç bakım kremleri, Kepeğe Karşı Etkili Şampuanınızdaki etken maddeleri yıkayıp arındırabilir, bu nedenle saç bakım kreminizin de şampuanınız ile uyumlu olmasına dikkat edin.  

2. Beslenme düzeninizi değiştirin 

Yetersiz ve dengesiz beslenme kepeğe neden olabilir. Yüksek karbonhidratlı yiyecekler, şekerli yiyecekler kepeği şiddetlendirebilir. Bu nedenle, eğer kepeğe yatkınsan karbonhidrat ve şekeri bırakmayı denemeniz gerekebilir.

 

3. Saç derine peeling uygulamayı dene 

Nasıl yüzümüzü arındırmak için peeling etkili temizleyicileri uygulayabiliyorsak, saç derimiz için de aynı işlemi yapabiliriz. Saç derinin üst katmanını nazikçe soyan ürünlerle saç derinde bulunan tüm kalıntılardan, kepekten, ölü deriden arınabilirsin.

 

Saç derisine peeling söz konusu olduğunda bizim önerilerimizden biri, yağlı, yapışkan ve inatçı kepek karşıtı şampuan kullanabilirsiniz. Özellikle Kepek, seboreik dermatit gibi saç derisi rahatsızlıklarında etkili olan bir şampuan saç derisinin yağlı kepekten arınmasına destek olmaktadır.

4. Sıcaktan uzak dur 

Aşırı sıcak suyla saç yıkamaktan, yüksek derecelerde saç şekillendirmekten olabildiğince kaçınmalısın. Sıcaklık, saç derinin kurumasına, tahriş olmasına böylece kepeğin daha da artmasına neden olabilir.

5. Özel Bir Şampuan Kullan 

Selenyum Disülfür maddesini duymuş muydun? Kepeğin azalmasına destek olan bu içerik, seçeceğiniz şampuanda bulunması işinizi kolaylaştırabilir. Hem yağlı hem de kuru saç derisine özel 2 farklı çeşidi bulunan bu şampuan, kepekle beraber gelen kaşıntı hissini azaltmaya yardımcı olur. Gözle görünür kepeği 100%'e kadar gidermeye yardımcı oluyor ve 6 haftaya kadar yeni kepek oluşumunu azaltmaya yardımcı oluyor.

6. Kaşıma 

Omuzlarına dökülen beyaz tozlar dışında kepeğin en zorlayıcı etkilerinden biri kaşınma. Saç derini kaşıdıkça bazen daha fazla şiddetlenebilir, artabilir. Bu nedenle saç derini kesinlikle kaşımamalı, tahriş olmasına engel olmalısın.

7.Saç şekillendiricilere dikkat  

 

İçinde katkı maddeleri bulunan ve kepeklendiren bileşenlere sahip saç şekillendirici ürünlerden uzak durun.

 

8.Güneş ile beslen 

 

Güneşte daha fazla zaman geçirin ve güneş ışınlarının saç derisine nüfuz etmesini sağlayın.

 

9.Stresten uzak durun  

 

Hayatınızda aşırı stres yapmanıza sebep olan sorunların üstesinden gelin ve yaşadığınız endişeyi azaltın.

 

10.Mineral ve vitamini ihmal etmeyin  

Çinko ve B vitamini desteklerini mutlaka alın.

 

11.Saçı doğru ve sürekli fırçalamak önemli 

 

Saçlarınızı her gün kaliteli ve kullanışlı bakım ürünleri ile fırçalayın veya bakım yapın.

 

12.Saçlarınızı havalandırın 

 

Saçlarınız uzunsa her zaman toplamayın ve zaman zaman hava almasını sağlayın.

 

Bu tür basit ama etkili değişiklikleri hayatınıza uygulayarak kepek problemin den temelli kurtulabilirsiniz. Hayatınız boyunca bir daha kepek sorunu yaşamak istemiyorsanız, bu alanda özel formülü ile hazırlanıp piyasaya sürülen kaliteli kepeğe karşı etkili şampuanları ve bakım ürünlerini de kullanmanız tavsiye edilir.

 

Kepek Önleyici Şampuan Özellikleri 

 

Kepek engelleyici şampuan kullanarak, çok kısa sürede gözle görülür bir değişim hissedebilirsiniz. İlk kullanımdan itibaren saç derisine nüfuz ederek ölü hücre sayısını azaltan kepek önleyici şampuanların da kaliteli ve güvenilir markalardan olmasına özen göstermeniz gerekir. Kepek önleyici şampuanların etkili sonuç verebilmesi için içeriğinde ve formülünde mutlaka bulunması gereken bileşenler şunlardır:

 

 • Çinko
 • Pirition
 • Salisilik asit
 • Selenyum sülfit
 • Ketokonazol Cool tar adı verilen kömür katranı

 

Kepeklerden kurtulmak için etkili ve faydalı bir şampuan satın alacaksanız içeriğine dikkat etmeniz tavsiye edilir. Aynı zamanda saçınıza uygun olup olmadığını kontrol etmek için şampuanın üzerinde yer alan talimatları da okuyun. Şampuanı ne sıklıkla ve nasıl kullanmanız gerektiğini iyi bilmeniz durumunda maksimum verim elde edebilir kepeklere elveda diyebilirsiniz.

 

Kepek Önleyici Şampuan Kullanımı

 

Kepek önleyici şampuan uygulaması, en az şampuanın içeriğinde ve formülünde yer alan bileşenlerin kalitesi kadar önemlidir. Elinizdeki faydalı şampuanı nasıl saçlarınıza uygulayacağınızı bilemezseniz bu durumda kepek problemini engellemede yetersiz kalabilirsiniz. Kepek önlemede etkili olan şampuanları şu şekilde kullanmaya özen göstermeniz gerekir:

 

 • Şampuanı saçınıza ve saç derinize güzelce yedirdikten sonra durulamadan önce 5 dakika kadar bekleyin.
 • Saç derinizi hırpalamadan, parmak uçlarınızla kafanıza masaj yapıyormuş gibi nazik hareketlerle uygulayın.
 • Kepek sorununu tam anlamıyla geçirip geçirmediğini anlamak için o şampuanı en az 1 ay boyunca düzenli olarak kullanın.
 • Bazı durumlarda farklı marka ve modeldeki kepek önleyici şampuanları denemeniz ve saçınıza uygunluğunu test etmeniz gerekebilir.

img

Hakan

Tasarım tarzınızın sınırlarını belirler. Hadi Yeniden Tasarlayalım.

Yorumlar

img