26 Eylül 2023 Salı 18:26:05


Oscar kazananlar İran'daki protestocular için saçlarını kesiyor

Oscar kazananlar İran'daki protestocular için saçlarını kesiyor

Oscar kazananlar İran'daki protestocular için saçlarını kesiyor

 

Oscar ödüllü aktörler Marion Cotillard ve Juliette Binoche'nin yanı sıra diğer Fransız ekran ve müzik yıldızları, İran'daki protestocuları desteklemek için dün yayınlanan bir videoda saçlarının kilitlerini keserken kendilerini filme aldılar.

 

"Özgürlük için," dedi Binoche, kameranın önünde markalaştırmadan önce başının üstünden bir çift makasla büyük bir avuç saçı keserken.

 

HairForFreedom etiketli video, hükümet karşıtı protestoların içine çekilen İran'la birlikte geliyor. 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin, İslam Cumhuriyeti'nin katı kıyafet kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla tutuklanmasının ardından ölümüyle ateşlendiler.

 

Cotillard, Binoche ve düzinelerce başka kadının saçlarının kilitlerini kestiği video, "İran'daki kadınları destekle" anlamına gelen "soutienfemmesiran" adlı bir Instagram hesabında yayınlandı.

 

"Bu kadınlar, bu erkekler bizden destek istiyor. Onların cesareti ve haysiyeti bizi zorluyor, "dedi videoyla ilgili bir gönderi.

 

"Bize yapılan çağrıya, bu kilitlerin bazılarını keserek  biz de  cevap vermeye karar verdik."

 

Katılan diğer kadınlardan bazıları arasında aktörler Charlotte Rampling ve annesi şarkıcı Jane Birkin'in kafasından bir saç kilidi keserken çekilen Charlotte Gainsbourg da vardı. Haber kaynağı

 

img

Hakan

Tasarım tarzınızın sınırlarını belirler. Hadi Yeniden Tasarlayalım.

Yorumlar

img