30 Mayıs 2024 Perşembe 14:49:16


Saçlar için Yeşil Çay: Tam Bir Rehber

Saçlar için Yeşil Çay: Tam Bir Rehber

Yeşil çay yüzyıllardır tüketilmektedir ve dünyanın en popüler içeceklerinden biridir.

 

Her şeyi iyileştiren bir içecek olarak lanse edilen birçok şirket, özellikle saçınızı daha sağlıklı hale getirdiğini iddia edenler olmak üzere ürünlerine yeşil çay eklemeye başladı.

 

Bununla birlikte, yeşil çayın saçınıza gerçekten fayda sağlayıp sağlamadığını merak edebilirsiniz.

 

Bu makale yeşil çayın kökenine ve sağlıklı saçlar için potansiyel faydalarına değinmektedir.

 

Yeşil çay nedir?

Çay yaprakları Camellia sinensis bitkisinden gelir. İşleme yöntemine bağlı olarak, çay yaprakları yeşil, siyah, beyaz veya oolong çayı üretebilir (1 ✔).

 

Yeşil çay, oksidasyon ve fermantasyonu önlemek için kuruma ve güneş ışığına maruz kalan taze çay yapraklarından yapılır, bu da yeşil çayın farklı lezzetine yol açar (1✔).

 

Bazı yeşil çay türleri farklı işleme yöntemlerine tabi tutulabilir. Örneğin, matcha yeşil çayı,% 90 gölgenin altında oturan hasat öncesi çay yaprakları ile üretilir, bu da daha zengin bir lezzet ve daha yüksek antioksidan içeriği ile sonuçlanır (2✔ , 3).

 

Yeşil çaylar, antioksidanlar bakımından zengin olduğu için iyi bilinir. Yeşil çaydaki antioksidanların çoğu, flavonoller olarak bilinen bileşiklerden, özellikle kateşinler olarak bilinen bir türden (1✔, 2✔) gelir.

 

Yeşil çaydaki en bol ve güçlü kateşin, kalp hastalığı ve belirli kanser türleri riskinin azalmasıyla bağlantılı olan epigallocatechin gallate'dir (EGCG) (1✔, 2✔, 4✔).

 

Zengin antioksidan içeriği nedeniyle, yeşil çay ve özleri saç dökülmesini önlemek ve saç sağlığını iyileştirmek gibi başka amaçlar için kullanılmaktadır.

 

ÖZET

Yeşil çay, taze, kurutulmuş çay yapraklarından yapılır ve bu da epigallocatechin gallate (EGCG) gibi daha yüksek konsantrasyonda antioksidan ile sonuçlanır. EGCG kalp hastalığı, kanser ve saç dökülmesi riskinizi azaltabilir.

 

Yeşil çayın saça faydaları

Yeşil çay, iddia edilen faydaları nedeniyle birçok saç bakım ürününe eklenir. İşte yeşil çayın bazı potansiyel saç faydaları.

 

Saç dökülmesini önleyebilir

Saç dökülmesi dünyadaki birçok erkek ve kadını etkiler ve stres, diyet, otoimmün hastalıklar ve hormonal değişiklikler gibi çeşitli nedenleri vardır (5✔).

 

Androgenetik alopesi olarak bilinen hormonal saç dökülmesi, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık 50 milyon erkeği ve 30 milyon kadını etkilemektedir. Aslında, erkeklerin% 50'si ve 50 yaş ve üstü kadınların% 25'i bir dereceye kadar hormonla ilişkili saç dökülmesi yaşayacaktır (6, 7✔).

 

Saç dökülmesi sırasında saçın doğal büyüme döngüsü değişir. Döngü üç aşamadan oluşur - androjen (saç büyümesi), katajen (geçiş fazı) ve telogen (saç dökülmesi) (5✔).

 

İki hormon, testosteron ve dihidrotestosteron, saç büyüme fazını azaltabilir ve saç dökülmesini artırabilir. Bazı araştırmalar, EGCG'nin bu hormonların saç üzerindeki etkilerini inhibe edebileceğini ve saç dökülmesini yavaşlatabileceğini göstermiştir (5✔).

 

Şirket tarafından finanse edilen bir pilot çalışmada, androgenetik alopesi olan 10 katılımcı, 24 hafta boyunca Forti5 adı verilen bir takviye aldı. Çalışmanın sonunda, katılımcıların% 80'inde saç büyümesinde önemli gelişmeler oldu (8✔).

 

Bununla birlikte, takviye açıklanmayan miktarda yeşil çay ekstresi, melatonin, D vitamini, omega-3, omega-6, beta-sitosterol ve soya izoflavonları içeriyordu. Bu nedenle, yeşil çay ekstraktının bu gelişmelere yol açıp açmadığını bilmek zordur (8✔).

 

Bir çalışmada, EGCG bakımından zengin yeşil çayın topikal tedavisini alan fareler, tedavi görmeyenlere göre önemli ölçüde daha az saç dökülmesine sahipti (9✔).

 

EGCG'nin, saç büyümesinin androjen fazını uzatarak ve saçın dökülmesine yol açan telojen fazını yavaşlatarak testosteron kaynaklı saç dökülmesini azalttığı görülmektedir (9✔)

 

PubMed Merkez

Ulusal Sağlık Enstitüleri'nden son derece saygın bir veritabanı Kaynağa git

 

Saç büyümesini destekler

Yeşil çay, sağlıklı saç büyümesini ve yeniden büyümesini destekleyebilir.

 

Küçük bir çalışmada, araştırmacılar alopesi olan üç katılımcının kafa derilerine topikal yeşil çay kaynaklı EGCG özü eklediler. 4 gün sonra, katılımcılar saç büyüme aktivitesinde önemli artışlar yaşadılar (10✔).

 

EGCG, saç köklerini uyararak ve cilt ve saç hücrelerine zarar gelmesini önleyerek saç büyümesini arttırıyor gibi görünmektedir (5✔, 10✔).

 

Dahası, farelerde yapılan bir saç dökülmesi çalışmasında, araştırmacılar yeşil çay ekstresi tüketen hayvanların% 33'ünün 6 ay sonra saç büyümesi yaşadığını, kontrol grubundaki hiçbir farenin iyileşme yaşamadığını bulmuşlardır (11✔).

 

Bununla birlikte, yeşil çay saç tedavilerinin insanlarda, özellikle hormonla ilişkili saç dökülmesi olmayanlarda saç büyümesini teşvik etmek için ne kadar hızlı veya etkili olduğu şu anda bilinmemektedir.

 

Geliştirilmiş besin dağıtımı

Saç, tırnakları, cildi, saçları ve aksesuar yapılarını içeren bütünleşik sistem adı verilen çok daha büyük bir sistemin parçasıdır. Aslında, saçlarınız doğrudan cildinizden büyür ve büyüme aşamasında kan akışı ve beslenme alır (12✔).

 

15 katılımcıda yapılan küçük bir çalışmada, araştırmacılar 12 hafta boyunca yeşil çay ekstresi içeren takviyeleri tüketmenin, kontrol grubuna kıyasla cilt kan akışını ve oksijen dağıtımını% 29 oranında artırdığını bulmuşlardır (13✔).

 

Aynı çalışmadaki başka bir grupta, 30 katılımcı 12 hafta boyunca 4 bardak (1 litre) yeşil çay içti. Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, yeşil çay grubu cilt hidrasyonunda önemli gelişmeler gösterdi (13✔).

 

Saç büyümesi büyük ölçüde oksijen ve cilde besin verilmesi ile ilgilidir. Aslında, zayıf kan dolaşımı saç dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle, yeşil çay içmek bu besinlerin kafa derinize tedarikini artırabilir ve saç büyümesini artırabilir (12✔, 13✔).

 

ÖZET

Yeşil çaydaki epigallocatechin gallate (EGCG), saç dökülmesine neden olan hormonların aktivitesini inhibe ederek ve saç foliküllerini uyararak saç büyümesini teşvik ederek saç dökülmesini önleyebilir.

Saçlarınız için yeşil çay nasıl kullanılır

Yeşil çay ve yeşil çay ekstraktının büyümeyi teşvik edici özellikleri göz önüne alındığında, birçok saç ürünü bunları ana bileşen olarak içerir. Bunları çevrimiçi olarak veya çoğu perakende mağazasından satın alabilirsiniz.

 

İşte saçlarınız için yeşil çay kullanmanın birkaç yolu:

 

Şampuan. Yeşil çay özü içeren günlük bir şampuan kullanın. Şampuanın çoğunu köklerinize ve kafa derinize uyguladığınızdan emin olun ve nazikçe ovalayın.

 

Kremi. Saçınızın köklerine, şaftlarına ve uçlarına yeşil çay kremi veya saç maskesi uygulayın. 3-10 dakika veya üreticinin talimatlarında belirtilen süre boyunca bekletin.

 

Ev yapımı saç durulama. Kaynar suya 1-2 yeşil çay poşeti ekleyin ve 5 dakika demlenmelerini bekleyin. Soğuduktan sonra, duşunuzun sonunda sıvıyı saçınıza uygulayın.

 

Ayrıca, vücudunuza iyi bir antioksidan kaynağı sağlamak için günde 1-2 bardak (240-480 ml) yeşil çay içmeyi deneyebilirsiniz.

 

ÖZET

Bazı şampuanlar, saç kremleri ve saç maskeleri yeşil çay veya yeşil çay özü ile yapılır. En iyi sonuç için bu ürünleri saç köklerinize ve saç derinize uyguladığınızdan emin olun. Ayrıca, antioksidan alımınızı artırmak için her gün 1-2 bardak (240-480 ml) yeşil çay içebilirsiniz.

 

Bir uyarı

Bazı araştırmalar yeşil çay içmeyi ve saç büyümesini teşvik etmek için yeşil çay saç ürünlerinin kullanılmasını desteklese de, akılda tutulması gereken bazı önemli şeyler vardır.

 

Toksisite

Yeşil çay tüketim için güvenli olsa da, birçok yeşil çay takviyesi ve yağı, karaciğer toksisitesi ve mide rahatsızlığı gibi ciddi sorunlara yol açabilecek önemli ölçüde daha yüksek miktarda EGCG içerir (14✔).

 

Son zamanlarda yapılan bir gözden geçirme, takviyelerde ve demlenmiş çayda EGCG'nin güvenli alım seviyesinin sırasıyla günde 338 mg ve 704 mg olduğunu belirlemiştir. Bu nedenle, önemli ölçüde daha yüksek dozlar içeren takviyelere karşı dikkatli olun (14✔).

 

Ayrıca, yeni bir takviyeye başlamadan önce daima sağlık uzmanınızla konuşun.

 

Yeşil çay ile ilgili olarak, çoğu insan günde 3-4 bardağa (710-950 ml) kadar güvenle içebilir.

 

Ürünler nasıl kullanılır?

Yeşil çay saç ürünleri her yerde ortaya çıkıyor ve maliyet etkinlikleri onları nasıl kullandığınıza bağlı.

 

Saç kökleri, saç tellerinin büyümesini teşvik etmek için kan akışı ve beslenme alır. Saç teli (şaft) saç folikülünden büyüdüğünde, artık besin kaynağı almaz (12✔).

 

Bu nedenle, yeşil çay içmek zaten sahip olduğunuz saçların gücünü etkilemeyecektir. Sadece saç folikülünde üretilen yeni saçları etkileyecektir. Bazı saç ürünleri saç tellerini nemlendirebilir ve besleyebilirken, büyümelerine neden olmazlar (12✔).

 

Bir saç maskesi veya şampuanı kullanıyorsanız, bunu köklerinize ve kafa derinize uyguladığınızdan emin olun, çünkü bu, ürünün saç köklerinize ulaşmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, köklere zarar vermemek için şampuan kullanırken saçınızı nazikçe ovaladığınızdan emin olun.

 

ÖZET

Çoğu insan günde 3-4 bardağa (710-950 ml) kadar yeşil çayın tadını güvenle çıkarabilir, ancak yeşil çay takviyeleri almadan önce bir sağlık uzmanına danışmalısınız. Ek olarak, en iyi sonuç için yeşil çay saç ürünlerini doğrudan kafa derinize ve köklerinize ekleyin.

 

Sözün özü

Yeşil çay, dünya çapında tüketilen antioksidan bakımından zengin bir içecektir.

 

İçmek ve onu içeren saç ürünlerini kullanmak, saç dökülmesi riskinizi azaltabilir ve hatta saçların yeniden büyümesini teşvik edebilir.

 

Birçok yeşil çay saç ürünü mağazalarda veya çevrimiçi olarak mevcuttur, ancak en iyi sonuçlar için bunları kafa derisine ve köklere uyguladığınızdan emin olun. Ayrıca saçınızı şampuanladıktan ve şartlandırdıktan sonra demlenmiş yeşil çay ile saçınızı durulayabilirsiniz.

 

Yeşil çay içmeyi tercih ederseniz, günde 3-4 bardağa (710-950 ml) kadar güvenle tadını çıkarabilirsiniz. Haber Kaynağı

img

Hakan

Tasarım tarzınızın sınırlarını belirler. Hadi Yeniden Tasarlayalım.

Yorumlar

img