30 Mayıs 2024 Perşembe 15:34:45


SAÇTAKİ KEPEKLENMENİN ÇEŞİTLERİ

SAÇTAKİ KEPEKLENMENİN ÇEŞİTLERİ

Kuru kepek ve yağlı kepek. 

Kuru kepek

Kuru Kepek

Elle temas durumunda kuru yapısı çok net bir şekilde hissedilecektir. Cansız deri olarak da nitelendirdiğimiz kepeklenme sorunu, kuru ve yağlı olmak üzere iki ana grupta ele alınıyor. Her iki kepek türünün tedavisi de benzerlik göstermektedir ve doğru şampuan seçiminin yanı sıra medikal ürün desteği ile birlikte bu sorundan kurtulmanız mümkündür.

Kuru kepek, yapısı gereği daha katı ve sert bir yapıya sahiptir. Az önce de ifade ettiğimiz gibi elle dokunduğunuzda parçalanmaz ve bu sertlik durumu da net bir şekilde hissedilecektir. Görsel olarak yağlı kepeğe kıyasla daha canlı ve daha diri bir görünüm sergilemektedir.

yağlı kepek

Yağlı Kepek

Saç cildinde meydana gelen yağlanma, oluşacak kepek türünü de doğrudan etkiliyor. Elinizle dokunduğunuzda yağlı yapıyı net bir şekilde hissedebiliyorsunuz ve bununla birlikte kepeği elinize aldığınızda kısa süre içerisinde dağıldığını sizler de göreceksiniz. Yağlı kepek, koku yapmaktadır ve rahatsızlık seviyesi de çok daha fazla diyebiliriz. Yanınıza yaklaşan birileri olduğunda bu rahatsız edici kokuyu almaları da uzun sürmeyecektir.

Tedavisi mümkün ve az önce de ifade ettiğimiz gibi doğru şampuan ve bakım ürünleri ile birlikte bu kepek türünü de ortadan kaldırabiliyorsunuz. Kepek türünün tespit edilmesinde tetkiklere ihtiyaç yoktur ve fiziksel muayene ile birlikte bu türü kısa süre içerisinde tespit edebiliyoruz.

Orta kepek vakalarında, pullanmalar ince, kuru, gri veya beyazımsıdır ve kafa derisine yapışmaz; omuzlarınıza düşer.

Kalın, yağlı ve sarımsı kepek kafa derisine yapışır ve genellikle kaşıntı eşlik eder.Seboreik dermatitin küçük bir formudur. Kafa derisi genellikle pembedir ve tahriş olmuştur. Altında yatan kızarıklığın eşlik ettiği kuru, beyazımsı lekeler sedef hastalığının belirtileridir. Bu durumda, genellikle kaşıntı da ortaya çıkar.
Şiddetli kepek hakkında endişeleriniz varsa mutlaka dermatoloğunuza başvurun.

 

Yağlı kepek 

Kuru kepek 

Kepeğin özelliği 

Beyaz ya da sarımsı beyaz renk, ıslak ve yapışkan, saça ve kafa derisine yapışır, büyük tanecikler şeklinde düşer

Beyaz ve ince, kuru, küçük tanecikli olup, lapa lapa düşer  

Önemli sebepleri

Sebumun aşırı salgılanması ve sebum fazlalığından Malassezia bakterisinin aşırı çoğalması, saç yıkamanın yetersiz olması ve yeterli durulanmamasından saçta şampuan kalıntıların kalması    

Kafa derisinin kuruması, saçın çok fazla yıkanması 

Ortak nedenler

Stres, düzensiz beslenme, UV ışınları, uykusuzluk, hormonal dengenin bozulması, 

 

Mevsim

Nemliliğin yüksek olduğu yaz mevsimi

Havanın kuraklaştığı soğuk mevsimler

Görsel

   

img

Hakan

Tasarım tarzınızın sınırlarını belirler. Hadi Yeniden Tasarlayalım.

Yorumlar

img