30 Mayıs 2024 Perşembe 15:12:23


Bölgesel Saç Dökülmeleri

Bölgesel Saç Dökülmeleri

 

KELLİK 

Kalıtımsal bir rahatsızlık olmakla beraber saçlarımızın bir daha çıkmayacak şekilde dökülmesidir. 

En yaygın şekilde Erkek-tipi kellik olarak bilinen androgenetic alopecia’dır. Eğer saçların genel hacminde bir azalma ile karşılaşırsak buna da kadın-tipi kellik   denir. İsimleri bizi aldatmasın hem erkek hem kadınlarda iki tip kellik de görülebilir.

 

Traksiyon Alopesi

Çok fazla çekme ve germe kuvvetine maruz kalan saçlarda görünen bu sorun genelde saçlara uygulanan çok sıkı topuzlar, saçları şekillendirmek adına kullanılan düzleştiricilerin ısının bıraktığı hasarlar, hırpalayarak saçları taramak, bağlamak ve kıvırcık saçları düzleştirmeye çalışmaktan kaynaklanması önde gelen nedenlerdendir.

 

 

 

Sikatrisyel Alopesi

Saçlı deride yaşanan herhangi bir problemden dolayı saç köklerinin iltihaplanması ve saç dökülmelerinin görülmesidir.

 

Alopesi Areata (Saçkıran)

Sık görülen bölgesel saç kayıplarına neden olan ama aslında otoimmün bozukluk olan bir hastalıktır.  Başlangıçta fark edilmeyecek kadar küçük boyutta olabilir. Yama şeklinde olan bu saç kaybı birleşerek belirli bir alanda saç dökülmesi yaşadığınızı fark etmenize neden olabilir.

 

Mantara bağlı saç derisi enfeksiyonları

Küçük küçük yamaların kabuklanmaya başlaması ve yayılması ile artan hatta saç derisinde şişkinlik ve kızarıklıklara neden olabilen bu mantar rahatsızlığı çocuklarda daha sık görüldüğü uzmanlar tarafından bildirilmekle tedavisi mutlaka ilaçla yapılmalıdır.