30 Mayıs 2024 Perşembe 16:05:59


SAÇ DÖKÜLMESİ

SAÇ DÖKÜLMESİ

 

SAÇ DÖKÜLMESİ

Saç dökülmesi, nedenleri farklılık gösterse de bütün yaş gruplarında görülebilen en yaygın sağlık problemlerinin bir tanesidir. Kişilerin sosyal durumlarına direkt etki ettiği için bu sorunların en başında gelmekte birlikte psikolojinizde olumsuz etkilediği için sağlığınızı zarar veren bu sorundur. Diğer başka sağlık sorunlarının habercisi de olabilmektedir. Saç dökülmesine karşı etkili bir savaş verebilmek için her şeyden önce, saç dökülmesinin nedenlerini ve bu konuda alınabilecek tedbirleri bilmek mücadelenizde etkili olmamızı sağlayacaktır.

Saç dökülmesini hem içten hem de dıştan desteklemek muhakkak ki daha etkili sonuçlar verecektir.

Saç Dökülmesi ile Nasıl Mücadele Etmeliyiz? 

Erkeklerde ve kadınlarda sıkça rastlanan saç dökülmesi aslında bir hastalık ya da hastalığın belirtisidir. Saç dökülmesi genel olarak başın üst kısmındaki saçların incelmesi ve ardından güçsüzleşerek zamanla kaybolmasıdır. Dökülen saçlar zamanla yeniden çıkmaz ve yerini tüylere bırakır, bir süre sonra da tamamen kaybolur. Saç dökülmesi bir yaşlanma habercisi değildir. Orta yaşlı hatta genç insanlarda da sıkça görülen bir durumdur ve önlem alınması gerekir.

Saç dökülmesine karşı etkin bir mücadele verebilmek için her şeyden önce, saçın yapısını öğrenmek sonrasında dökülmesinin nedenlerini ve çözüm yollarını üzerinde durmak gerekir.

Saç (Kıl) Döngüsü

ANAGEN    KATAGEN   TELOGEN

 

Normalde saçlar 1 günde 0.35-0.5 mm uzar. Saçlı deride yaklaşık 100.000 adet saç bulunur ve bu saçlardan bir günde 50-100 adet dökülmesi normal olarak kabul edilir.

 

Saç kılının kendi ait bir döngüsü vardır. Her kıl bu döngüye farklı zamanlarda girer.

 

Uzmanların verdikleri bilgiye göre, sağlıklı bir insanda saçların yaklaşık %90 ı sürekli uzama halindedir. 

 

Eğer aşırı miktarda saç dökülmesi ve saçlarda gözle görülen incelme oluşursa, en kısa zamanda doktora başvurulması gerektiğini bildirmektedirler.

 

Anagen evrede saç kılı büyür. Bu büyüme evresi 2-6 yıl kadar sürebilir. 

 

Katagen evrede büyüme durur

 

Telogen evrede kök dinlenme dönemindedir yeni kıl oluşumuna hazırlanır.

 

Geriye kalan %10’luk kısım ise, 2-3 ay kadar süren dinlenme evresinde bekler. Bu dinlenme evresi sonucunda saçlar dökülür, dökülen saç köklerinden yeni saçlar büyümeye başlar ve döngü bu şekilde devam eder.

 

 

Saç dökülmelerinin çoğu da işte bu normal saç büyüme döngüsünden kaynaklanır. Günde 50-100 adet saç telinin dökülmesi ise normal sınırlar içerisinde kabul edilir. Saç dökülmesinin nedenlerini bilmek hem bilinçli davranarak baştan bazı tedbirler almanızı sağlayacak, hem de bir sorun yaşadığınızda doğru tedavi şekli konusunda sizi yönlendirecektir.

 

Saç Çekme Testi

Tıbbi anlamda bir saç dökülmesi sorunundan bahsedebilmek için 25 – 30 arası saç elle tutularak hafif kuvvetle çekilir. Eğer elde 5 – 6 taneden fazla saç kalırsa ortada ciddi bir saç dökülmesi sorunu var demektir.

 

 

 

    Yukarıdaki butonlara tıklayarak  danışmak istediğiniz konuda yardım alabilirsin..