30 Mayıs 2024 Perşembe 15:39:25


SAÇ DÖKÜLMESİNİNE DİKKAT ETMELİYİZ?

SAÇ DÖKÜLMESİNİNE DİKKAT ETMELİYİZ?

Saçlarınızın uzun ve kalınsa, bu saçların evde özellikle yatakta, kapıların arka kısımlarında ve özelliklede duşta gider etrafında toplandığını mutlaka görmüşsünüzdür.

Tabi ki bunlar sizi korkutmasın ama ilgisiz kalmanızı da istemem. Asıl dikkat etmemiz gereken olağandışı bir saç dökülmesi olup olmadığını takip etmek ve bu konuda şüpheci davranmaktır.

 

Normal Saç Dökülmesi Nedir?

Saç derimizde olağan şartlarda ortalama 250 bin saç teli bulunmakla beraber bazı köklerin iki ya da üçe bölündüğü de gözlemlenmiştir.

Ortalamada günlük 50-100 saç teli dökülmesinin normal kabul edilmesine karşın saçların yıkandığı günlerde bir miktar daha artış olduğu ancak yıkamanın ertesi günü fazla dökülme gözlemlenmemektedir.

 

Anormal Saç dökülmesi

Saçlarınızda yıkamaya müteakip artan dökülme diğer günlerde de devam ediyorsa, tarama esnasında kopmalar ve dökülmelerde artış görülüyorsa, kıyafetlerinizde bulduğunuz saç tellerinde çoğalma varsa ya da ani bir artış olduğunu fark ediyorsanız, ciddi bir saç (sağlık) probleminin göstergesi olabilir.

 

Olağandışı Saç Dökülmesi

Saçların olması gerektiği bir şekilde dökülmesi ile saçların olağan dışı dökülmesi farklı şeylerdir.

Olağan saç dökülmesi hayat döngüsünün normal bir aşamasıdır. Ancak olağandışı saç dökülmesi ise saçın büyümesinin durduğu zamandır. 

Süreğen ya da aşırı saç dökülmesi, sağlığımız yada saç sağlığımızla ilgili bir sıkıntının habercisi olabilir.

Saç dökülmesinin olası nedenleri arasında şunlar olabilir:
Gerilimli bir süreçten geçmek (boşanma, ölüm ya da işten çıkarma).
Doğum ve hormonal değişiklikler.
Hastalık (tiroid hastalığı ya da beslenme sorunlulukları gibi)
Kilo kaybı ya da diyet.
İlaç tedavisi.

Stres,

Genetik yatkınlık

Saç dökülmesi meydana geldiğinde, dört ile altı hafta geriye gidilerek katkıda bulunabilecek önemli olaylar ya da koşullar incelenmekte bu durum da tedavide önemli rol oynamaktadır.

 

Saç Çekme Testi

Tıbbi anlamda bir saç dökülmesi sorunundan bahsedebilmek için 25 – 30 arası saç elle tutularak hafif kuvvetle çekilir. Eğer elde 5 – 6 taneden fazla saç kalırsa ortada ciddi bir saç dökülmesi sorunu var demektir.

 

 

 

    Yukarıdaki butonlara tıklayarak  danışmak istediğiniz konuda yardım alabilirsin..