5 Aralık 2023 Salı 01:13:31


KEPEKTEN KURTULMAK İÇİN DOĞAL KÜRLER

KEPEKTEN KURTULMAK İÇİN DOĞAL KÜRLER

Kepek için önceki zamanlardan günümüze aktarılan anneanne bakım kürleri

Okaliptus bakım kürü : Yarım fincan soya yağını, 1 tatlı kaşığı biberiyeyi, 1 çay kaşığı okaliptus yağını, 1 çorba kaşığı elma sirkesini ve 1 kahve fincanı suyu karıştırarak saç diplerinize tarayarak uygulayın. Ardından saçınızı naylona sarın ve 2 saat kadar bekletin. Daha sonra saçınızı bol su ile yıkayın. Bu uygulamayı haftada bir kere olmak üzere 4 hafta tekrarlayabilirsiniz.

Yoğurtlu bakım maskesi: Saçlarınızı önce yıkayın. Ardından saç diplerinize masaj yaparak yoğurt sürdükten sonra 10-15 dakika bekleyin. Saçlarınızı durulayın ve mümkün olduğu kadar az şampuan kullanarak tekrar yıkayın.


Kekikli badem yağı kürü: On damla kekik esansını, 25 gram badem yağını, 1 çay kaşığı tuzu ve 5 damla limonu karıştırın ve saç diplerinize masaj yaparak uygulayın.

Limon maskesi: İki çorba kaşığı limon suyunu 4 su bardağı suya ilave edin. Karışım oda sıcaklığına geldikten sonra duşta saçlarınızı bu karışım ile durulayın.

Parlaklık kürü: 40 gr. karakavak merhemine 5 gr. balmumu, 5 gr. gülyağı ekleyip karıştırın. Her gece yatmadan önce saç diplerinize hafif masaj yaparak uygulayın. Bu formül aynı zamanda saçlarınıza parlaklık ve canlılık verir.

Peki kepekli saç için ne yapılmalı?

Güneş ışığı kepeğe iyi gelmekle birlikte fazlası zarar veriyor. Sabahın erken saatlerinde güneşte bir süre oturabilirsiniz. Çünkü gün ışığındaki D vitamini saç diplerinize iyi gelecek.

Saç şekillendiricileri aşırı kullanmaktan vazgeçin. Unutmayın, boya, sprey ve jöle gibi maddeler saçlarınıza ve diplerine zarar verir.

Sık aralıklarla fön çekme ve düzleştirme de kepek oluşumuna neden olur.

Protein, vitamin ve mineraller açısından zengin bir beslenme düzeni tercih etmelisiniz. Çünkü kepeğin önlenmesinde özellikle yeterli miktarda çinko almak çok önemli.

Saç derinizin temizliği kepek oluşumunda çok önemli bir rol oynar. Eğer saçlarınızı düzenli olarak yıkamazsanız zararlı kimyasallar ve toz saç derinize yapışacak ve kepeğe neden olacaktır. Haftada en az 2 kez saçlarınızı bakım yaparak yıkayın.

Stres kepeğe neden olan diğer bir etmendir. Stresten mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

Aloe veralı ürünler kepeğin azaltılmasında size yardımcı olacak. Aloe vera içeren bir jeli saç derinize sürün ve 15-20 dakika bekletip yıkayın. Ardından her zaman kullandığınız şampuanı kullanın.

Aşırı miktarda zararlı kimyasal içeren şampuanlardan uzak durun. Doğal ürünler her zaman daha yararlıdır. Ancak çabuk sonuç almak istiyorsanız kepeğe karşı etkili dermatolojik bir şampuan kullanın.

 

Yeterli miktarda su içtiğinizden emin olun. Su, vücut hücrelerinizdeki toksinlerin atılmasına ve derinin doğal halini korumasına yardımcı olur.

    

img

Hakan

Tasarım tarzınızın sınırlarını belirler. Hadi Yeniden Tasarlayalım.

Yorumlar

img